Viedo māju tehnoloģijas samazina dažādus riskus un ļauj ilgtermiņā ietaupīt

Mājokļa drošības nodrošināšana ar viedajām ierīcēm ir viena no svarīgākajām viedās mājas funkcijām. Spēcīga aizsardzības sistēma spēj gan kontrolēt iedzīvotāju piekļuvi mājai, gan aizsargāt pret nepiederošu personu iekļūšanu mājā. Svarīgi, ka mājas saimnieka prombūtnes gadījumā par visiem notikumiem nekavējoties tiek paziņots elektroniski – aplikācija viedtālrunī informēs lietotāju, ja nostrādās logu un durvju, kustības u.c. sensori vai detektori, tāpat pastāv iespēja uzreiz saņemt ziņu no videokameras un apskatīties, kas ir noticis savas prombūtnes laikā. Tāpat nav īpaša pamata raizēm par nevēlamu personu pieslēgšanos viedajai mājai caur internetu, bet izmantotie risinājumi ilgtermiņā ļaus ietaupīt līdzekļus.

Nav pamata uztraukties par izmantoto viedierīču drošību

Viedās mājas ierīces ir tikpat aizsargātas, kā viedtālrunis, Facebook konts, e-pasts, dators, printeris, Xbox, SmartTV vai Wi-Fi ledusskapis. Noteiktām viedās mājas ierīcēm pat ir augstāks aizsardzības līmenis, proti, banku līmeņa aizsardzība. Jāsaprot, ka lietpratējs spēs uzlauzt gandrīz jebko, bet tas, cik vienkārši to būs izdarīt, ir atkarīgs no paša lietotāja. Patiesībā “uzlaušana” ļoti bieži nav nekas vairāk kā informācijas apkopošana – ja tiek izveidots, piemēram, konts viedās kameras lietošanai, un parole ir līdzīga e-pastam, jeb tajā ir personas vārds/uzvārds, ģimenes locekļu, radinieku vai draugu vārdi, dzimšanas datumi, mājdzīvnieku vārdi, dzimtās pilsētas nosaukums utt., proti, visa informācija, kas, visticamāk, ir publiski pieejama viņa Facebook kontā, arī cilvēkam no malas, personu pilnībā nepazīstot, būs diezgan vienkārši uzminēt paroli.

Drošības apdraudējumu parasti rada pats cilvēks, kuram ir tendence parolēs un drošības jautājumos lietot frāzes/ciparus/nosaukumus/vārdus, kuriem ir kāda nozīme viņa dzīvē, jo tos vienmēr vieglāk atcerēties, un bieži vien šī informācija ir pieejama arī publiski. Protams, ka pastāv risks, ka kāds cits var piekļūt viedās mājas sistēmai, bet tas ir tikpat liels, kā risks, ka kāds piekļūs viņa e-pastam vai Facebook kontam. Ja ņem vērā to, ka tikai lietpratējam jeb profesionālim būtu pa spēkam uzlauzt viedās mājas sistēmu, un šādi pakalpojumi prasa vai nu specifisku pieredzi, vai tiem ir ļoti augsta cena, rodas jautājums – vai kādam patiešām būs tik svarīgi uzlauzt tieši šo viedās mājas sistēmu? Protams, ja vien cilvēks nav sabiedrībā augsti stāvoša persona vai vienkārši plaši pazīstams, bet arī tādā gadījumā tas nebūs viegli.

Gaidāmo izmaksu līmeni nosaka izmantoto ierīču skaits un sistēmas sarežģītība

Izmaksas ir ļoti individuālas, proti, kādam būs svarīga pilnīga kontrole pār to, kas notiek mājoklī – sākot ar apgaismojumu, apkuri, piekļuvi, video novērošanu, un beidzot ar tādām specifiskām lietām kā kontaktligzdu kontroli, aizsardzību pret ūdens noplūdi, gaisa kvalitātes kontroli, ventilācijas automatizāciju utt. Savukārt citam tas viss var likties nevajadzīgs un, viņaprāt, pietiek tikai ar apkures kontroli.

Svarīgi apzināties, ka ieguldījums nosaka ietaupījumu – kontrolējot apkuri ar ieguldījumu ~200 € reāli varēs ietaupīt tikai uz siltumenerģiju, kas protams, jau ir labs sākums, taču šādā situācijā nebūs aizsardzības no ūdens noplūdēm, ugunsgrēka, paaugstināta mitruma, sliktas gaisa kvalitātes, kā arī ielaušanās un zādzības, kas viss potenciāli var izraisīt daudz lielākus zaudējumus. Attiecīgi, izvēloties pilnīgāku sistēmu un lielāku ieguldījumu, piemēram, papildus apkures vadības uzstādīšanai pievienojot arī video novērošanas kameras, dūmu detektorus, sirēnas un gaisa kvalitātes sensorus, kas ieguldījuma apjomu palielinātu līdz ~700 €, tiktu ievērojami samazināti visi šie riski, un ilgtermiņā ietaupījums noteikti būtu krietni lielāks.

Autonoms enerģijas avots var nodrošināt ierīču darbību arī elektrības padeves zudumu laikā

Jāņem vērā, ka visas ierīces strādā ar visparastākajiem mājas Wi-Fi rūteriem, un tām nav nepieciešams autonoms enerģijas avots, taču tā iegāde ir iespēja, ko katrs var apsvērt, lai nodrošinātu viedo ierīču darbību arī elektrības zudumu brīžos (noteiktas ierīces darbojas, izmantojot baterijas un akumulatorus). Jāņem gan vērā arī fakts, ka elektrības zudumi mūsdienās ir ļoti reta parādība, proti, mājsaimniecība gadā piedzīvo tikai vidēji divus pilnīgus elektrības zudumus. Protams, ja šādi elektrības atslēgumi konkrētajā mājā tās atrašanās vietas, vai vienalga kādu citu iemeslu dēļ, mēdz gadīties bieži, tad papildu enerģijas avota iegāde būtu nopietnāk apsverama. Visu šo viedās mājas tehnoloģiju sistēmu iespējams pacelt ļoti augstā līmenī, ieskaitot rezerves enerģijas avotus un rezerves interneta pieslēgumus, taču svarīgi saprast – vai tas vispār parastai mājsaimniecībai ir nepieciešams?

Latvijā vispopulārākie ir viedās apkures risinājumi

Eiropā dažādas viedās mājas ierīces ir pieejamas jau salīdzinoši ilgu laiku. Kā jau ierasts, diemžēl, Latvija (un ne tikai) parasti atpaliek, proti, tas, kas Eiropā pieejams jau trīs un vairāk gadus, pie mums bieži ir jaunums. Vācijā, Francijā, Skandināvijas valstīs, piemēram, viedās apkures vadības ierīces ir ļoti populāras, jo tās ļauj ietaupīt līdz pat 30% patērētās siltumenerģijas. Arī Latvijā tieši apkures vadības risinājumi ir ļoti pieprasīti, jo mūsdienās aktuāli ir ekonomēt, un tieši ekonomijas iespējas pieprasījumu ziņā pašlaik atrodas augstāk nekā drošība un komforts.

Rakstu veidojis building.lv.
Raksts aplūkojams arī šeit:
http://www.building.lv/44-aktuala-tema/135777-viedo-maju-tehnologijas-samazina-dazadus-riskus-un-lauj-ilgtermina-ietaupit.