Kā noteikt vai mājoklī ir piesārņots gaiss?

Mūsdienās, rūpējoties par dzīvesvietas mājīgumu, varam koriģēt teju visu, kas norit telpā, tostarp pielāgot savām vajadzībām iekštelpu klimatu. Runa gan nav par vienkāršu loga atvēršanu tad, kad kļūst pārāk karsti, vai krāsns iekuršanu ziemā – tirgū nu jau labu laiku pieejamas “gudras” ierīces, kas spēj sajust vismazākās izmaiņas gaisa kvalitātē un laicīgi brīdināt par tām. Vienu no tām ikdienā lieto talantīgais latviešu biatlonists Andrejs Rastorgujevs.

Pētījumi liecina, ka rietumvalstīs dzīvojošie vidēji 80% sava laika pavada iekštelpās, taču šad tad gaiss četrās sienās mēdz būt piesārņotāks nekā ārpusē.

Vienkāršu ierīču klimata kontrolēšanai telpās nebūt netrūkst, taču parasts gaisa kondicionieris bez spējas analizēt apkārtējo vidi un “saprast”, kad tā kļuvusi cilvēkam ne īpaši labvēlīga, paļaujas uz pašu nama iemītnieku jutīgumu pret gaisa izmaiņām.
Jāpiebilst gan, ka cilvēka organisms nav precīzākā mērierīce klimata noteikšanai, un telpās, kurās norit ražošana vai kādi citi procesi, kuru efektivitātei būtiska ir maksimāli precīza klimata kontrole, šādam mērķim jau labu laiku tiek izmantotas daudz jutīgākas ierīces, kas spēj reģistrēt vismazākās temperatūras vai gaisa kvalitātes izmaiņas.

Pašam sava laikapstākļu stacija
Vērts zināt, ka mūsdienās šādas ierīces – laikapstākļu stacijas – tiek ražotas arī dzīvojamo telpu vajadzībām un ir pieejamas arī Latvijā.
Vietējā tirgū ar funkcionalitāti, kvalitāti un pārdomātu dizainu īpaši izceļas franču kompānijas “Netatmo” ierīces.
Būtiski, ka atsevišķi šī ražotāja produkti ir saņēmuši prestižo “CES Inovāciju, dizaina un tehnoloģiju godalgu” trīs gadus pēc kārtas – 2013., 2014. un 2015. gadā.
“Netatmo” laikapstākļu stacijas primārās funkcijas ir temperatūras, mitruma, gaisa kvalitātes un skaņas (trokšņu) mērīšana.
Ierīce, balstoties uz ievāktajiem datiem par klimatu telpās, spēj nosūtīt brīdinājumus par nepieciešamību veikt ventilāciju, turklāt tā spēj nodot ziņojumus māju iemītniekiem ar viedierīču palīdzību, izmantojot speciālu aplikāciju.
Mobilo aplikāciju, kas nepieciešama ierīču kontrolēšanai no attāluma, iespējams lejupielādēt gan “AppStore” (“iPhone” viedtālruņiem), gan “Google Play” (“Android” viedtālruņiem).

Biatlonists Rastorgujevs: “Ņemu ierīci līdzi uz treniņnometnēm”
Būtiski, ka franču kompānijas ierīces ārpustelpu modulis spēj sniegt reāllaika informāciju par laikapstākļiem ārā, piefiksējot āra temperatūru, relatīvo gaisa mitrumu un gaisa kvalitāti ārpus telpām.
Šāda funkcija ļauj daudz efektīvāk plānot ārpus-mājas aktivitātes un palīdzēt izvēlēties atbilstošu apģērbu gada aukstajos mēnešos.
Franču ražoto ierīci nu jau divus mēnešus testē arī latviešu biatlonists Andrejs Rastorgujevs, kurš 2017. gadā spoži noslēdza Pasaules kausa sezonu, masu starta sacensībās finišējot otrajā vietā un kāpjot uz goda pjedestāla.

​Produkts: Netatmo Personal Weather Station.

Rakstu veidojis ziņu portāls jauns.lv.
Raksts aplūkojams arī:
http://jauns.lv/raksts/bizness/261270-ka-noteikt-vai-majokli-ir-piesarnots-gaiss

Raksta autors: Jauns.lv , datums: 27.10.2018 13:24